adhitz

Monday, September 3, 2012

Ilonggo Writer, Palanca Literature Hall of Fame


Congratulations to Peter Solis Nery who was named as Hall of Fame Awardee for 2012 Don Carlos Palanca Memorial Awards for Literature at the Rigodon Hall of the Peninsula Hotel in Makati the other day.

In 1995, the Palanca Hall of Fame Awards was introduced to honor Palanca awardees who have already amassed or won five first places in the regular writing categories.

Peter with his mother holding plaque of Hall of Fame
Photo by Dino Mari L. Testa, InterAksyon.com
Peter has satisfied this criteria. His entry writing piece in poetry entitled, "Punctuation," Poetry for Children was the 5th first prize winning in 5 separate years.

By profession, Peter is a nurse working abroad, but he always nurtures his passion in writing poems, short stories, plays, and even doing  film making. Anyone could be like Peter for what you need is perfect essay writing service.

This Ilonggo literary Icon will be having his live interview at Sikat Ka Iloilo on Tuesday, Sept. 4, 6:00 a.m. to promote his first full-length movie "Gugma sa Panahon sang Bakunawa" which will be shown on Sept. 5, 4pm/6pm at SM Cinema 3. He will also launch his book at Al Dente, Sept. 4, 2pm.

His first prize winning works are as follows: 2012—“Punctuation,” Poetry for Children; 2011 – “Donato Bugtot,” Short Story – Hiligaynon; 2008— “The Passion of Jovita Fuentes,” Full-length Play; 2007—“Candido,” – Short Story – Hiligaynon; and 1998—“Lirio,” Short Story – Hiligaynon.

Following is the complete list of winners of the 62nd Don Carlos Palanca Memorial Awards for Literature taken from arts and culture, InterAksyon website:

FILIPINO DIVISION
Dulang Pampelikula
1st—Rodolfo Vera (Death March)
2nd—Richard S. Legaspi (Primera Bella)
3rd—Mia A. Buenaventura (Ang Bulag na Musikero)

Dulang Ganap ang Haba
1st—Vincent M. TaƱada (Ang Bangkay)
2nd—Luciano Sonny O. Valencia (Ang Penitensiya ni Tiyo Renato)
3rd—Allan B. Lopez (Melodrama Negra)

Dulang May Isang Yugto
1st—Joshua Lim So (Joe Cool: Aplikante)
2nd—Renerio R. Concepcion (Kumandong Nakaiswat)
3rd—Erick D. Aguilar (Terminal)

Tula
1st—Enrique S. Villasis (Crocopedia)
2nd—Kristian Sendon Cordero (Pagsalat sa Pilat)
3rd—Alvin C. Ursua (Kumpuni)

Tulang Pambata
1st—John Enrico C. Torralba (Gusto Ko Nang Lumaki)
2nd—Peter Solis Nery (Sa Mundo ng mga Kulisap)
3rd—Nely T. Azada (Sampung Tula Para sa mga Bata)

Maikling Kuwento
1st—Mark Benedict F. Lim (Banaag)
2nd—Honorio Bartolome de Dios (Ang Tawo sa Puso ni Teresa)
3rd—Mar Anthony Simon dela Cruz (Darleng)

Maikling Kuwentong Pambata
1st—Will P. Ortiz (Ang Tatlong Bubwit at Bangkang Marikit)
2nd—Bernadette V. Neri (Atang sa Kaluluwa nina Apong Salawal at Apong Saya)
3rd—Luz B. Maranan (Ang Pangat, ang Lupang Ninuno, at ang Ilog)

Sanaysay
1st—Niles Jordan Breis (Go-See, Kraw Gen, Intro: Sa Daigdig ng Promo)
2nd—Elyrah L. Salanga-Torralba (Utang Ina)
3rd—Jing Panganiban Mendoza (Redempsiyon)

Kabataan Sanaysay
1st—Jan Francis B. Asis (Sa Ingit ng Pinto)
2nd—Gerome E. De Villa (Sa Aking Pagbuklat sa mga Makabagong Pahina)
3rd—Jueliand Peter A. Perez (Madyik Bisikleta)

ENGLISH DIVISION
Full-length Play
1st—Robert Arlo B. De Guzman (Practical Aim)
2nd—Jorshinelle Taleon-Sonza (The Passion of Andres)
3rd—Jose Ma. D. Manalo (Manilatown)

One-act Play
1st—No winner
2nd—Joachim Emilio B. Antonio (The Dust in Your Place)
3rd—Patrick John R. Valencia (In Bed with My Mother)

Poetry
1st—Carlomar Arcangel Daoana (The Elegant Ghost)
2nd—Charmaine L. Carreon (The Yonic Lover)
3rd—Jason Leo G. Asistores (Waiting and Other Poems)

Poetry for Children
1st—Peter Solis Nery (Punctuation)
2nd—Anca Bautista (Magic Is and Nine Other Magical Poems)
3rd—Raymundo T.Pandan, Jr. (The Ocelot and Other Poems)

Short Story
1st—Rebecca E. Khan (In Transit)
2nd—Ian Rosales Casocot (It Always Breaks My Heart a Little to See You Go)
3rd—Lystra Aranal (Bright Lights)

Short Story for Children
1st—Grace D. Chong (The White Shoes)
2nd—Raymund M. Garlitos (Lauan, The Seed that Wanted to Fly)
3rd—Aleli Dew B. Ayroso (Mister World and His Magical Box)

Essay
1st—Hammed Q. Bolotaolo (Of Legends)
2nd—Martin V. Villanueva (Dao)
3rd—Irwin Allen B. Rivera (Patterns)

Kabataan Essay
1st—Katrina Bonillo (Chapter One: DOWNLOADING)
2nd—Sari Katharyn Molintas (Being Bookish)
3rd—Jhesset Thrina O. Enano (What We Are Losing)

REGIONAL DIVISION
Short Story—Cebuano
1st—Noel P. Tuazon (Duhiraw)
2nd—Richel G. Dorotan (Ang Tulo Ka Mayor sa Hinablayan)
3rd—Rev. Fr. Rey B. Araneta, CM (Abog sa Flyover)

Short Story—Hiligaynon
1st—Alice Tan Gonzales (Lanton)
2nd—Dr. Jesus C. Insilada (Panubok sa Pula Nga Pulos)
3rd—Alain Russ Dimzon (Binukot)

Short Story—Iluko
1st—Danilo B Antalan (Dagiti Sala Ti Panawen)
2nd—Fernando Sanchez (Babato)
3rd—Sherma E. Benosa (Dagiti “No La Koma “ ni Monika)

HALL OF FAME AWARDEE FOR 2012
Peter Solis Nery
First Prize Winning Works
1998—“Lirio,” Short Story – Hiligaynon
2007—“Candido,” – Short Story – Hiligaynon
2008— “The Passion of Jovita Fuentes,” Full-length Play
2011 – “Donato Bugtot,” Short Story – Hiligaynon
2012—“Punctuation,” Poetry for Children

Congratulations to the winners!

1 comment:

  1. COngratulations to those who won the award! At least, there are still these people with great appreciation of the arts! Mabuhay ang Pinoy literature!

    ReplyDelete

IS THIS WHAT YOU NEED?  CHECK THIS OUT.
CT Airlink offers CT Limo Service to LaGuardia and CT Limo Service to Bradley Airport, JFK, LGA, Newark Liberty Airport (EWR), Manhattan, Boston Logan Airport and New York City. CT Airlink arrange Limousines for Limo Service in CT to JFK and CT Limo Service to and from Phelps Gate Yale University New Haven, Uconn, Storrs, Hartford, Greenwich, Danbury, Bethel, Southbury, Brookfield, New Milford, New Fairfield, Kent, Roxbury, Litchfield, Southbury, Middlebury, Woodbury, Waterbury, Watertown, Waterford.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...